Ostale živali

Konj, ki je zaznal srce: Neviden trenutek, ki je ganil vse

Objavljeno: 25. maja, 2025 Avtor: Ksenja Žnidaršič
Ranč Tunink
Ranč Tunink

Stik s konji blagodejno vpliva na človeka ter mu nudi psihično in čustveno podporo. Tega se dodobra zavedajo na Ranču Tunink, kjer vedo, kako pomemben je stik med konjem in človekom.

Letošnji Festival za ljubitelje živali bo poln poučnih aktivnosti ter doživetij. Festival, ki se bo odvijal 1. junija v Novi Gorici, bo tako gostil različne živali: od plazilcev, kužkov pa vse do konjev. Letos nas bodo zopet razveselili člani Ranča Tunink, ki bo najmanjšim ter tudi malo večjim omogočil srečanje s konji.

Prvi šetlandski poni Nace je prišel k nam šest let nazaj. Pobudnik je bila hči, ki si ga je zaželela ob prvem svetem obhajilu. To je bilo zanjo največje, najsrčnejše in nepozabno darilo. Ta poni še vedno živi pri nas in šteje 21 let,” je o začetkih ranča spregovorila Gabrijela Kverh Žgur. V času pandemije so nato svoj dom obogatili še z dvema quarter horse konjema – Tiryon in Pepi. Tako so vsi v družini počasi začeli spoznavati svet konjev, saj so v tistem času še posebej potrebovali stik z naravo.

Ranč Tunink
Ranč Tunink

Delo s konji je kmalu postalo poslanstvo

Ko smo se kasneje vrnili na svoja delovna mesta, so začeli klicati ljudje in spraševati po programih jahanja. Z možem sva se začela izobraževati za terapije s pomočjo konjev, veliko izkušenj pa smo pridobili tudi od drugih konjarjev in neposredno pri delu s konji,” je izpostavila Gabrijela. Trenutno imajo pet konjev in šest ponijev. V Zgornji Vipavski dolini pod vznožjem Nanosa tako ponujajo različne programe aktivnosti s pomočjo konjev, šolo jahanja, turistično terensko jahanje, kmalu pa tudi terapije s konjem. Kako je videti terensko jahanje, si lahko ogledate na tej povezavi.

Njihovi programi so namenjeni vsem, tako otrokom kot mladini, družinam, odraslim izkušenim in neizkušenim jahačem ter tudi tistim, ki iščejo druženje s konji, poudarja Gabrijela.

1. junija med 10. in 18. uro vas vabimo v Novo Gorico na Festival za ljubitelje živali. Žurnalov Festival bo letos še posebej pester – poleg številnih živali in društev bomo priča največji tekmi v hobby horsingu doslej! Skozi dogajanje nas bo vodil igralec Matej Zemljič, ki bo po prvem delu festivala na voljo tudi za fotografije z obiskovalci. Na festivalu boste srečali psičke v akciji, kokoši posebnih pasem, majcenih živali, konje, terapevtske pse, maine coon mačke in Instagram zvezdnico Murf.

Konji lahko vsakemu od nas ponudijo paleto pozitivnih učinkov, lahko rečemo celostno pozitivno stimulacijo na motoričnem, proprioceptivnem, pozornem, čustvenem, socialnem in kognitivnem področju. Konjevo gibanje, njegovo telo, način vzpostavljanja interakcije, njihov odziv na naše vedenje predstavlja edinstvene izkušnje in terapevtske učinke.

Delo socialne pedagoginje združuje z delom s konji

Gabrijela je sicer po izobrazbi specialna pedagoginja, zaradi česar se pri njenem delu s konji prepletajo tudi izkušnje in znanje, ki ga je pridobila tekom dodiplomskega in podiplomskega študija. Poudarila je, da jahanje ne vpliva pozitivno zgolj na številne motorične funkcije, ampak ima tudi celosten vpliv na človeka.

Konji omogočajo neposredno učenje, učenje preko lastnega delovanja in doživljanja. Konji so socialne živali, ki odlično zaznavajo naše razpoloženje, govorico telesa. Razvili so vrhunsko komunikacijo, imajo tudi večje število zrcalnih nevronov kot pa ljudje, s tem pa tudi sposobnost zrcaljenja neverbalne komunikacije. To omogoča ljudem, da se začnemo zavedati lastnih reakcij in čustev, razpoloženj, do česar nas želijo pripeljati številne terapije in učna okolja,” je pojasnila ter dodala, da konju to uspeva po naravni poti. Čeprav ne razumejo naših besed, namreč vseeno zaznavajo barvo in ton naše govorice.

Ranč Tunink
Ranč Tunink

“Konji ne obsojajo”

Ko konj pride v stik z otrokom ali odraslim, vedno z njim poskuša najti ravnotežje ter vzpostaviti odnos, je dodala Gabrijela. “Konji ne obsojajo, nimajo predsodkov in dajejo človeku občutek sprejetosti in varnosti. So izredni motivatorji za številne otroke, zato so se otroci ob njih bolj pripravljeni učiti, potruditi, kontrolirati svoje vedenje. Tako nezavedno razvijajo odgovornost, empatijo, sodelovanje, samozavest in znanje.” V šestih letih se je nabralo kar nekaj zabavnih zgodb, je povedala Gabrijela. A ena se ji je še posebej vtisnila v spomin.

Ranč Tunink
Ranč Tunink

Pred kakim letom sva s hčerko na dvorišču krtačili in negovali našo kobilo La Mer, ki je po svoji naravi živahna, željna gibanja in težko stoji na miru. Ustavi se avto z italijansko registracijo in iz njega stopita mož in žena. Takoj sva opazili, da je gospod slep, saj je imel zatemnjena očala in palico. Povedala sta, da sta bila na poti mimo Podnanosa in sta opazila konje na našem ranču. Ustavila sta se, ker si je mož zaželel stika s konji. Da se v naši bližini nahajajo konji, je slišal po hrzanju in zvoku kopit.

Gospod je vprašal, če lahko poboža konja. Seveda sva brez oklevanja privolili. Gospod se je ob pomoči žene približal konju, pomagali sva mu vzpostaviti prvi stik na ustrezen način, nato pa sva samo gledali in občudovali. Bili sva prepričani, da to ne bo trajalo niti dve minuti. Presenečeni sva bili, kako se je naša živahna kobila prepustila njegovemu božanju, objemu. Na miru je stala vsaj 20 minut, se umirila in sklonila glavo čisto k njemu. Kobila sploh ni želela, da gospod odide, kar iskala je stik z njim.

Ljudje izgubljamo stik z naravo

Gabrijela je mnenja, da tako otroci kot odrasli izgubljamo stik z naravo, “in ko enkrat izgubimo stik z naravo, izgubimo tudi stik s samim seboj in z bližnjimi. Človek sam je ustvaril naprave, ki nam jemljejo čas, pozornost in interese ter nas odvračajo od aktivnosti v naravi“.

Ranč Tunink
Ranč Tunink

Izpostavila je, da je predvsem zaskrbljujoče dejstvo, da otroci ne znajo več preživljati časa v naravi in jih to obenem tudi dolgočasi. “Preživljanje časa s konji je samo eden od številnih načinov, ki lahko pomaga in deluje preventivno v smislu, da lahko otroke zopet vrnemo v naravo ter jim ponudimo zdrave načine preživljanja prostega časa. Nekateri starši se tega že zavedajo in so skupaj z njimi v naravi, pridejo pa tudi k nam na ranč. Veliko staršev pa se tega ne zaveda. V teh primerih je odgovornost tudi na učiteljih in vzgojiteljih, da te aktivnosti ponudijo otrokom v okviru šole v naravi oziroma v okviru dejavnosti,” je še zaključila.

ksenja.znidarsic@styria-media.si

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Tacka.Over.Net