Vsak pes ima svoj ritual, ki je nujen za uspeh

Rally Obedience je pasja disciplina, ki zahteva veliko požrtvovalnosti in pozornosti od vodnika kot tudi od psa. Na tekmovanju mora par na vnaprej določeni progi opraviti predpisane naloge.
Štefan Harej je eden izmed inštruktorjev v Kinološkem društvu Nova Gorica, ki je večino svojega življenja posvetil psom. Njegov prvi stik s psi sega daleč v otroštvo, še vedno se spominja nemškega ovčarja, ki je ljubezen našel v grizenju žog.
Kaj pomeni imeti psa je prav zares spoznal leta 2000, ko je k njihovi hiši prišla nemška ovčarka. Osem let kasneje pa je z drugo psičko Tiso začel tekmovati v disciplini Rally Obedience. Harej je s svojimi psi žel uspeh in tako nedavno prišel tudi do naslova državnega prvaka v Rally Obedience.
“Rally Obedience treniram od leta 2012, tekmujem od leta 2013 in sem še vedno zelo aktiven,” je pojasnil Harej. Njegova prva sopotnica na tekmovanjih je bila zdaj že pokojna psička Tisa, s katero sta se udeležila 38 tekem. Trenutno pa nazive osvaja z Nike, skupaj imata za seboj že 35 tekem.
Pridružite se nam na največjem dogodku za ljubitelje živali v Sloveniji! Žurnalov festival, ki bo letos 1. junija v Novi Gorici, prinaša pester program in igralcem Matejem Zemljičem, ki bo poskrbel za sproščeno vzdušje in se po uradnem delu z veseljem fotografiral z obiskovalci. Vrhunec dneva bo največja slovenska tekma v hobby horsingu, poleg nje največji pasji šov v organizaciji Blazno Blatno, eksotične živali, terapevtski program, kokoši posebnih pasem, alpake in še mnogo več. V primeru dežja se festival prestavi na 15. junij. Dogodek lahko spremljate na uradni spletni strani ali pa na Facebook profilu.
Slabo počutje se pusti doma
Na treninge in tekmovanje vplivajo številni faktorji, eno izmed takšnih je tudi slaba volja. Harej je pojasnil, da ob slabem dnevu najraje ne bi treniral, “vendar se prisilim in stisnem iz sebe zadnje pozitivne atome, da je trening za psa še vedno pozitiven” To stori tudi z zavedanjem, da se mu lahka podobna situacija zgodi tudi na tekmovanju samem.
“Pes vsekakor čuti vsa naša počutja, dobra, slaba in vmesna, zato je zelo pomembna kilometrina (treningov in tekmovanj). Tako se s psom povezujeva v najrazličnejših stresnih situacijah, terenih, vremenskih pogojih,” je naštel.

Pes potrebuje ritual
V nadaljevanju je sogovornik poudaril, da mora vsak vodnik izvedeti, kakšen ritual potrebuje njegov pes pred tekmo, in se tega nato striktno držati. “Nike do zadnje minute pred startom počiva v avtu. Najboljše je, da lahko čim prej začnemo tekmo, da se ne izprazni, bi rekli v našem žargonu,” je dejal Harej.
Dodal je, da je veselje psa nepojmljivo, kadar se približujejo avtu za odhod na trening. “Zaključki treninga ali tekme so zelo veseli, saj dam psu vedeti, da je delal super, četudi nama ni šlo najboljše. Ko prideva v avto, dobi jackpot priboljškov,” je še zaključil.
ksenja.znidarsic@styria-media.si