Aktualno

Na te stvari morate biti pozorni pri plavanju s psom

Objavljeno: 16. julija, 2025 Avtor: K. Ž.
Pes
Pes, ki plava. Foto: Profimedia

Plavanje je odlična ohladitev za pse, kadar so temperature zunaj nevzdržljivo. Toda skok v vodo lahko za štirinožne prijatelje postane hitro nevaren, če se ne upošteva nekaj pomembnih pravil.

Številni skrbniki psov se v vročem vremenu odpravijo v jezera, morje ali bazene, kjer plavajo s svojimi ljubljenčki. Vendar pa vsak pes ne prenaša dobro hladne vode. Dobro je vedeti, kako se izogniti določenim nevarnostim, kadar plavate s svojim ljubljenčkom.

Med plavanjem najprej aklimatizirajte psa na temperaturo vode

Ko je zunanja temperatura visoka in voda hladna, mora najprej svoja telesa aklimatizirati na vodo, da preprečimo morebitne težave s srcem in ožiljem ter mišične krče. To pa velja tudi za pse,” je za PetBook povedala biologinja in strokovnjakinja za hišne ljubljenčke Judith Förster.

Psa morate pred plavanjem privaditi na temperaturo vode. Foto: Profimedia

Med plavanjem pazite na psa

Pomembno je, da ste pozorni na psa, ki je v vodi. To še posebej velja, kadar so v vodi tokovi. Igrače naj plavajo le na površini in naj so jasno vidne. Skrbniki pa naj pasjih igrač ne mečejo predaleč. “Na veliki razdalji lahko pes izgubi igračo, jo zaman išče in s tem izgubi energijo,” je opozorila Förster.

Tudi psi se morajo naučiti plavati

Čeprav večina psov nagonsko ostane na površju, to ne pomeni, da znajo sami dobro plavati. Med prvimi poskusi plavanja je zato treba psa dodatno podpreti, to pa naredite tako, da pod medenico psa položite roko. Tako se lahko psi sčasoma naučijo pravilno in učinkovito uporabljati noge.

Bodite pozorni, da pes ob prvem plavanju ni takoj pol ure v vodi. Psi morajo namreč tudi za plavanje trenirati prave mišice in pridobiti na moči.

Pazite na tokove

Pri plavanju bodite pozorni na vodno telo, kjer se kopa pes. Močne tokove imajo lahko predvsem reke, čeprav so na prvi pogled videti umirjene. Vodni tokovi so še posebej nevarni za majhne in lahke pse. Če nekje plavate prvič, naj je vaš pes sprva na povodcu.

Pazite na zastrupitve z vodo

Pred plavanjem ponudite psu vodo. “Živali, ki plavajo v morju, ne smejo piti slane vode, saj lahko to povzroči prebavne težave,” je opozorila Förster.

Bodite pozorni na vodne tokove. Foto: Profimedia

Težavo pa lahko predstavlja tudi sladka voda, če je psi preveč zaužijejo. Če psi pogoltnejo preveč vode, lahko to namreč razredči njihove telesne tekočine in poslabša delovanje živcev in mišic ter poslabša krvni tlak. Čeprav je ta pojav redek, pogosto vodi v smrt.

Preprečite sindrom zlomljenega repa

Sindrom zlomljenega repa je boleča mišična motnja na dnu pasjega repa. Pogosto se pojavi po tem, ko se pes veliko igra v vodi. Čeprav je pojav najpogostejši po plavanju v hladnejših letnih časih, se lahko pojavi tudi poleti, kadar piha veter ali kadar temperatura čez dan nenadoma pade.

Ker se sindrom zlomljenega repa pojavlja predvsem v obdobjih intenzivne aktivnosti v vodi, morate psa pred plavanjem ogreti in si vmes vzeti dovolj odmorov. Po plavanju psa temeljito zdrgnite do suhega, da preprečite morebiten prehlad.

Psa po plavanju dobro posušite

Psa je treba po plavanju dobro posušiti. Tako namreč preprečite draženje kože in vozlanje dlake. Prav tako poskrbite, da so ušesa psa popolnoma suha, da preprečite vnetja.

Vsi psi ne znajo plavati. Foto: Profimedia

Vse pasme psov ne znajo plavati

Na splošno znajo plavati vsi psi, saj imajo prirojen refleks, da ostanejo na površju. Vendar pa nekatere pasme psov zaradi svojih fizičnih značilnosti komaj znajo plavati ali pa sploh ne znajo. Pri tem je potrebna previdnost, saj se lahko kratkoglave pasme, zlasti buldogi, zlahka utopijo, če gredo brez nadzora v vodo.

Plavalni jopiči za pse

Če imate psa, ki ne zna najbolje plavati oziroma ni posebej navdušen nad vodo, kupite zanj plavalni jopič. Tako se v vodi ne bodo takoj izčrpali, prav tako bodo postopoma vodo začeli povezovati s sprostitvijo.

Razmislite o nakupu plavalnega jopiča za psa. Foto: Profimedia

Pazite na cianobakterije

Poročali smo, da je po kopanju v Bohinjskem jezeru domnevno zaradi prisotnosti cianobakterij poginilo več psov. Cianobakterije lahko namreč pri psih povzročijo zastrupitev, ki je lahko tudi usodna.

Zaužitje omenjenih bakterij povzroči simptome, kot so bruhanje, krči, driska ali celo kolaps. Pred vsakim plavanjem preverite kakovost vode.

Preden se s svojim ljubljenčkom odpravite plavat, pa preverite, ali je to pravzaprav dovoljeno. Na nekaterih območjih je namreč kopanje psov prepovedano.

dezurni@styria-media.si

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Tacka.Over.Net