Aktualno

Velika novost: Mačke bo treba čipirati

Objavljeno: 24. aprila, 2025 Avtor: K. Ž.
Mačka
Mačka. Foto: Profimedia

Novi Zakon o zaščiti živali prinaša velike novosti za skrbnike mačk in psov kot tudi za rejce. Prav tako bo z zakonom sprejet Seznam dovoljenih vrst živali.

Na redni seji vlade so obravnavali novi Zakon o zaščiti živali, ki pa za številne skrbnike prinaša velike spremembe. Ena izmed večjih je obvezno čipiranje mačk, je pojasnila državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Eva Knez. “Odločili smo se za pozitivno stimulacijo in država bo 18 mesecev sofinancirala čipiranje mačk,” je dodala. S tem ukrepom ne želijo kaznovati skrbnikov mačk, ampak je njihov namen, da se nedvoumno dokaže lastništvo živali. To velja še posebej v primeru, kadar zavetišče odpelje mačko na sterilizacijo. V kolikor mačka ni čipirana, se zavetišče samo odloči, ali bo sterilizirano mačko odpeljalo na isto območje. Če je mačka čipirana, odgovornost pade na lastnika.  

Kaznovanja lastnikov nečipiranih mačk sicer ne predvidevajo, saj je njihov namen pozitivna stimulacija s sofinanciranjem čipiranja.

Država bo gradila nova medobčinska zavetišča

Država je prav tako sklenila, da bo sofinancirala gradnjo novih medobčinskih zavetišč ter obnovo vseh zavetišč, saj prihaja nova evropska uredba za dobrobit psov in mačk. Država si namreč ne more privoščiti, da bi zavetišča zaradi neizpolnjevanja pogojev pričela zapirati vrata, zaradi česar so se odločili, da bodo finančno pomagali.

Zavetišče za živali. Foto: Profimedia
Zavetišče za živali. Foto: Profimedia

Novosti tudi na področju rejnih živali

Vlada je tudi sprejela tri ukrepe na področju rejnih živali. Prvi je, da bodo prepovedali kletke pri reji kokoši. Odločitvi je botrovalo razkritje pogojev na eni izmed kmetij. “Rejcev, ki kokoši še vedno redijo v kletkah, je v Sloveniji 34. Delež teh jajc je na slovenskem trgu nizek,” je pojasnila Knez ter dodala, da je cena jajc baterijske in hlevske reje dovolj podobna, da ne bi smelo priti do dviga cen jajc na trgu. Država bo rejcem pri tem prehodu tudi pomagala, sofinancirala bo 80 odstotkov stroškov rejcem, da lahko vzpostavijo nov način reje. Prav tako bodo imeli za prehod tri leta časa.

Z novim zakonom se tudi prepoveduje kastracija pujskov na živo. Do sedmega tedna starosti so namreč kastracijo opravili sami rejci brez uporabe kakršnihkoli zdravil. Kastracijo bodo tako lahko opravljali zgolj veterinarji.

Mladi prašički. Foto: Profimedia
Mladi prašički. Foto: Profimedia

Poleg vsega naštetega zakon ureja še eksotične oziroma prostoživeče živali, kjer so pripravili sistem z listo dovoljenih živali. Seznam bo pripravila strokovna skupina in bo določal živali, ki jih lahko posedujejo tudi državljani. Za vse ostale živali bo veljala prepoved, razen za živalske vrtove, gojitelje in zatočišča. Stroka je bila sicer izjemno kritična do dotičnega seznama, več si lahko preberete tukaj.

Novi zakon ureja tudi lastništvo živali po smrti lastnika. V času dednega postopka bo za žival poskrbela UVHVVR, ki bo določila začasnega lastnika. Med drugim zakon prepoveduje prodajo in trženje nedovoljenih pasti za lov.

Omejena uporaba kletk v stanovanju

Novi zakon tudi omejuje uporabo kletk v stanovanjih. Kot je pojasnila Knez, opažajo, da skrbniki psov niso najbolje seznanjeni s pravilno uporabo kletk, zato bodo v podzakonskih aktih postavili določene pogoje oziroma opredelitve, koliko časa je lahko pes v kletki.

Pes. Foto: Profimedia

Zakon tudi uvaja obvezno izobraževanje za kršitelje zakona in pa dodeljujejo več pooblastil in dolžnosti inšpektorjem. To pomeni, da lahko pride do odvzema in popolne prepovedi lastništva vseh živali v primeru mučenja ene živali. Dvignili pa so tudi globe za kršitelje.

Zakon bo v Državni zbor poslan že v petek, želijo pa, da bo zakon sprejet junija.

dezurni@styria-media.si

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Tacka.Over.Net