Vsak tretji zaposleni obupa že po treh letih

Zaskrbljujoči podatki kažejo, da se veterinarstvo v Sloveniji sooča s hudim pomanjkanjem kadra. Veterinarji namreč hitro zapustijo svoj poklic, v to pa jih sili izgorelost, odgovornost ter tudi slabši finančni vidik.
Veterinarji predstavljajo pomemben del zdravstvenega sistema za živali, njihovo delo pa je tudi izjemno cenjeno. Kljub temu pa se veterinarstvo v Sloveniji sooča s številnimi izzivi, med katerimi izstopa predvsem pomanjkanje kadra.
V Sloveniji se namreč že dalj časa soočamo s pomanjkanjem veterinarskega kadra. Veterinarska zbornica Slovenije (VZbSi) pa na ta zaskrbljujoč trend vseskozi opozarja. Zbornica je v sodelovanju z vpletenimi institucijami leta 2024 izvedla anketo glede veterinarskega poklica in prognoz slednjega, tudi v funkciji pridobitve argumentov za določitev merljivih kriterijev za vpis na Veterinarsko fakulteto Univerze v Ljubljani. Slednja zdaj pripravlja tudi študijo o pomanjkanju veterinarjev, rezultati pa bodo predstavljeni Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

Veterinarski poklic zapusti vsak tretji veterinar
Raziskave ankete so pokazale zaskrbljujoče ugotovitve: v prvih treh letih po končanem študiju poklic veterinarja zapusti vsak tretji veterinar. “Ker je delo veterinarjev vedno bolj odgovorno in naporno, z visokimi stopnjami stresa in izgorelosti, si veterinarji poiščejo delo v drugih panogah, kjer ni tako veliko odgovornosti, delovni čas je bolj ugoden. Ne smemo pa zanemariti niti finančnega vidika, saj je delo veterinarjev pogosto podcenjeno,” so pojasnili na veterinarski zbornici.

Poročali smo že sicer, da so fizični napadi na veterinarsko osebje vse pogostejši. Na zbornici so to pripisali tudi dejstvu, da je zaradi uporabe družbenih omrežji informiranje javnosti o tovrstnih grožnjah oziroma napadih lažje in hitrejše. “Ne glede na to, da vsi primeri verjetno niso evidentirani oziroma civilno oziroma kazensko pravno procesirani, je splošna ocena, da so torej napadi v zadnjem času (zadnjih pet let) pogostejši,” so povedali za naš medij.
V tujino ne odhajajo več
V zadnjih letih povečanega odhoda veterinarjev v tujino na zbornici sicer ne zaznavajo, ta trend je bil izrazitejši pred 10 – 15 leti. Dodajajo, da so se nekateri od v tujini delujočih veterinarjev v vmesnem obdobju že vrnili v Slovenijo.
“Razlogi za odhodi so bili povečini finančne narave, pogojeni deloma tudi z željo predvsem mladih veterinarjev po afirmaciji v mednarodnem okolju,” so pojasnili. Trenutno ima 15 članov VZbSi bivališče v tujini, od tej je večina veterinarjev, ki so študij zaključili na Hrvaškem, delo pa so si poiskali v Sloveniji, natančneje na Dolenjskem.
Veterinarska zbornica na svoji spletni strani objavlja prosta delovna mesta veterinarskih organizacij, ki jih za to zaprosijo. V zadnjih treh letih so tako objavili približno 150 oglasov.
V VZbSi je po zadnjih podatkih 1060 članov z aktivnim članstvom, v zbornici pa delujeta dve sekciji: Sekcija veterinarjev praktikov, to so veterinarji v mali in veliki praksi, ter Sekcija veterinarjev v izobraževanju, Slovenski vojski, zavarovalništvu, industriji, farmaciji, prometu z zdravili in drugo. S točnim številom veterinarjev v Sloveniji v zbornici sicer ne razpolagajo, saj niso vsi člani VZbSi. “Članstvo v VZbSi sicer narašča, v zadnjih petih letih se je povečalo za cca 100 članov,” so dodali.
Interes za študij visok, ne pa za delo
Na zbornici poudarjajo, da je interes za študij veterinarstva v zadnjih letih tradicionalno visok. Obenem so tudi točke, ki so potrebne za vpis na Veterinarsko fakulteto, zelo primerljive fakultetam, za katere je med dijaki največ zanimanja.
“Težava v tem, da selekcija vpisanih na študij zgolj na podlagi uspešnosti dijakov v srednji šoli in na maturi, za bodoče delo v veterinarskem poklicu morda ni najprimernejša, saj se, kot že navedeno, srečujemo z množičnimi odhodi kadra iz stroke zelo kmalu po zaključku študija,” so izpostavili.
Dodali so, da mlajšim generacijam pri izbiri načina dela v stroki več pomeni možnost koriščenja prostega časa kot pa drugi dejavniki, na primer plača.

Manj zanimanja za veliko prakso
Leta 2023 je Skupščina evropskih veterinarjev (FVE) objavila ugotovitve o veterinarskem poklicu. Slednje kažejo, da se je v zadnjih petih letih razmerje med spoloma spremenilo. Leta 2018 je bilo v veterinarskem poklicu 42 odstotkov moških in 58 odstotkov žensk, medtem ko je bilo v letu 2023 35 odstotkov moških ter 65 odstotkov žensk.
Posledično so se spremenila tudi razmerja na področju veterine. Pri tem je namreč viden upad zanimanja za konje in male prežvekovalce, govedo in drugo, povečuje pa se zanimanje za področje družnih živali.

Na zbornici še izpostavljajo, da je nujna dobra promocija veterinarskega poklica, saj po njihovem mnenju večina kandidatov, ki se vpisuje na študij veterinarstva, realnih dimenzij poklica dejansko ne pozna.
“Poklic veterinarja bi bilo potrebno sistematično in realno predstaviti po osnovnih in srednjih šolah,” so prepričani. Z resnično predstavitvijo poklica bi se namreč za študij in poklic veterinarstva odločali le tisti, ki jih to pravzaprav zanima, kar bi posledično tudi pozitivno vplivalo na kadrovsko stanje v veterinarstvu.
ksenja.znidarsic@styria-media.si