Aktualno

Medvedi pozimi ne spijo

Objavljeno: 31. decembra, 2024 Avtor: A. Š.
Kaj dela medved pozimi in zakaj teka po snegu? Foto: Profimedia
Kaj dela medved pozimi in zakaj teka po snegu? Foto: Profimedia

Danes obstaja osem vrst medvedov.

Poleg rjavega medveda (ursus arctos), ki ima več podvrst, imamo še znano pando (ailuropoda melanoleuca), severnega medveda (ursus maritimus), termitskega medveda (melursus ursinus), očalarja (tremarctos ornatus), ameriškega črnega medveda (ursus americanus) in azijskega črnega medveda (ursus thibetanus).

Medvedi spadajo med največje zveri, največji so severni medvedi, ki so lahko daljši od treh metrov. Samci tehtajo do 600 kilogramov, nekateri lahko presežejo celo 800 kilogramov. 

Mirujejo v brlogu, a …

V Sloveniji imamo po grobih ocenah okoli 400 rjavih medvedov, ki spadajo med zavarovane živali. V preteklosti je naseljeval celotno Severno Ameriko, večino Evrope in severne Azije, danes pa je marsikje iztrebljen.

Rjavi medvedje v nasprotju s prepričanjem pozimi ne spijo. Pozimi mirujejo v brlogu, se jim pa res malce zniža telesna temperature in upočasnita srčni utrip ter dihanje. Brlog pozimi tudi večkrat zapusti in si poišče kaj za pod zob.

Kot pojasnjujejo na Javnem zavodu za turizem in kulturo Kočevje, je zimsko obdobje med novembrom in marcem čas pomanjkanja hrane, zato medved v teh mesecih varčuje z energijo in ga običajno preživi v brlogu. V tem času prezimovanja medved dremlje, zniža se mu telesna temperatura in upočasni srčni utrip. Občasno se predrami in zapusti brlog, nekateri medvedi pa ostanejo aktivni skozi vso zimo.

Rjavi medvedi se izognejo človeku in niso napadalni. Nevarni postanejo le, če jih presenetimo ali se jim preveč približamo. Kako ravnati, ko se srečate z medvedom, preverite TUKAJ.

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Tacka.Over.Net