Aktualno

O tem ponosu Slovenije je pisal tudi Janez Vajkard Valvasor

Objavljeno: 19. maja, 2025 Avtor: Ksenja Žnidaršič
Kraški ovčar
Kraška ovčarja. Foto: Davorin Lisjak

Mogočni, zaščitniški in dobrosrčni je le nekaj pridevnikov, ki opisujejo ponos slovenske dediščine – kraške ovčarje. Ta čudovita bitja so na našem ozemlju prisotna že več stoletij, zapise o njih pa najdemo tudi v Slavi Vojvodine Kranjske.

Na Žurnalovem Festivalu za ljubitelje živali, ki bo letos potekal 1. junija, se bodo obiskovalci pobliže spoznali z eno najstarejših pasjih pasem na tem svetu – kraškimi ovčarji. Kot je pojasnil Davorin Lisjak iz psarne Miliruj, prvi zapisi o kraških ovčarjih segajo vse v leto 1885, ko so varovali lipiške konje. V 17. stoletju jih je v Slavi Vojvodine Kranjske kot močne in bojevite pse iz okolice Pivke opisal tudi sam Janez Vajkard Valvasor: “Med psi niso kranjski najslabši, zlasti na Krasu in Pivki, kjer so tako veliki in močni, da volku krepko kožo stresejo; zato jih imajo pastirji vedno pri sebi“.

Kraški ovčar
Kraški ovčar. Foto: Davorin Lisjak

Vzreja kraškega ovčarja kot pastirskega psa je bila od nekdaj vezana na širše območje Krasa in njegovo glavno poslanstvo je bilo čuvanje drobnice med pašo, je poudaril Lisjak. Območje vzreje kraškega ovčarja se je tako razširilo na območje kraškega sveta v Sloveniji, pasma pa je bila prisotna tudi v Istri pod imenom čič ali istrijan.

Od pastirskega psa do družinskega člana

Dandanes so kraški ovčarji predvsem družinski psi, saj je povpraševanja po pastirskem psu vse manj, je izpostavil Lisjak. “Kraški ovčarji so odlični čuvaji, zvesti spremljevalci, odlična družba malim otrokom in zelo zaščitniški do družine in svojega doma. Kraški ovčarji iz naše vzreje se izkazujejo kot športni psi, Zen in Ziva obvladata agility in rally obedience. Vix je vrhunski v dog dancingu, naš Primus Miliruj pa je odličen terapevtski pes,” je povedal.

Kraški ovčar.
Kraški ovčar. Foto: Davorin Lisjak

Lisjak poudarja, da pri kraških ovčarjih velja zmotno prepričanje, da je dotična pasma zlobna ter trmasta. “Kraški ovčar ni zloben, nasprotno, je prijazen in družaben. Vseeno pa je gospodar svojega domačega terena in zaščitniški do svoje družine in premoženja,” je še opisal vzreditelj.

Na skrbnika se močno navežejo

Kraški ovčarji ničesar ne naredijo brez razloga, zaradi česar so lahko obravnavani kot trmasti. A kot izpostavlja Lisjak, lahko ovčarja s pravilnim pristopom in motivacijo pripravimo, da stori izjemne stvari. “Kraški ovčarji so zelo dobri otroški družabniki in spremljevalci in se v njihovi družbi počutijo odlično. Lastniku oziroma vodniku pa nočejo biti v podrejenem položaju, ampak mu želijo biti enakovredni.

Kraški ovčar
Kraški ovčarji. Foto: Davorin Lisjak

Kraški ovčarji se namreč že kot mladički hitro navežejo na gospodarja, z leti pa se ta odnos le še stopnjuje in se odraža v pasjem vedenju. “Lahko bi rekli, da postane tvoja senca. Vedno in povsod ti zvesto sledi. Uboga že ob pogledu in vse razume, ni nam treba govoriti,” je opisal Lisjak ter dodal, da je kraški ovčar pes, ki bi svoje življenje žrtvoval za svojega človeka. “Osebnega stika med psom in nami se ne da opisati, to se le čuti in pri vsakem psu čutiš drugače. Kraški ovčar je bil od nekdaj povezan z ljudmi in ne samo s čredo.”

Kraški ovčarji
Kraški ovčarji. Foto: Profimedia

Lisjak poudarja, da je kraški ovčar nacionalna dediščina, ki prikazuje tipičnega Slovenca: delovnega, vztrajnega in ponosnega. Ti psi so dobrosrčni, skromni, zvesti in tudi iskreni.

Kraški ovčar je slovenski ponos in lepo bi bilo, če bi Slovenci malo bolje poznali njegovo zgodovino, ki je bila trda in žalostna tako kot zgodovina slovenskega naroda,” je zaključil Lisjak.

Kraške ovčarje boste spoznali na našem Festivalu, ki je tik pred vrati. Dogodku lahko vedno sledite tudi na uradnem Facebook profilu ter tako predčasno pokukate, kaj se bo pravzaprav dogajalo.

ksenja.znidarsic@styria-media.si

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Tacka.Over.Net