Ostale živali

Noro; če kliknemo v Sloveniji, odpremo vrata ribam na Nizozemskem

Objavljeno: 17. aprila, 2025 Avtor: Anja Ščuka
Ribji zvonec. Foto: Profimedia
Ribji zvonec. Foto: Profimedia

Na Nizozemskem so se spomnili res fantastičnega projekta. Rumen posnetek je v trenutku pisanja tega prispevka gledalo kar 1.665 ljudi!

Ste kdaj pomislili, da bi lahko s klikom na gumb pomagali ribam prestopiti oviro in nadaljevati svojo naravno pot? To lahko zdaj storite kar iz udobja vašega doma.

Tako imenovani ribji zvonec (Visdeurbel) je spletni projekt, ki omogoča, da ljudje sodelujejo pri zaščiti narave v realnem času. Namesto, da bi čakali na ukrepe institucij, lahko vsak posameznik z enim klikom pomaga ribam nadaljevati svojo pomembno migracijsko pot.

Kot pišejo na spletni strani projekta, vsako pomlad skozi kanal Oudegracht v nizozemskem mestu Utrecht, plava na tisoče rib, ki iščejo pot, da bi lahko na varnem mestu odložile ikre. Tu se nahaja velika težava, saj ne morejo čez zapornico Weerdsluis, ki je večino časa zaprta. Zato so se ljubitelji narave domislili izjemnega projekta, ki so ga številni pozdravili. Posnetku pred zapornico lahko sledite tukaj: The Fish Doorbell — The Fish Doorbell

Dogajanje pred zapornico: spremljate ga lahko v živo

Zahvaljujoč spletni kameri lahko ljudje spremljajo dogajanje pred zapornico v živo. Ko na zaslonu opazijo ribo, pritisnejo digitalni gumb, kar sproži obvestilo osebi, ki skrbi za zaporo. Če večkrat zazvoni in imajo dovolj posnetkov rib, zaposleni ročno odprejo zaporo in ribam omogočijo prehod.

Pravi hit med okoljevarstveniki. Foto: Profimedia
Pravi hit med okoljevarstveniki. Foto: Profimedia

Gre za resen projekt, ki ga podpirata mestna občina Utrecht in vodnogospodarska skupnost Rijnlanden, z jasnim ciljem: ohraniti biotsko raznovrstnost in omogočiti naraven cikel življenja rib.

Projekt omogoča opazovanje številnih vrst, poznavalci pa svetujejo, da opazujete ribe zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, saj jih je tedaj največ. Nekatere ribe boste opazili celo ponoči.

Tudi Slovenci s super projektom

Sicer pa imamo že leta tudi v Sloveniji odličen projekt, kjer lahko v živo spremljamo gnezdenje ogrožene velike uharice na Krasu. Kot pojasnjujejo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), je velika uharica je naša največja vrsta sove: “Zaradi njene redkosti, ogroženosti in skritega načina življenja je bilo v preteklosti gnezdenje v naravi praktično nemogoče spremljati. Sodobna tehnika in znanje pa nam omogočata, da lahko brez najmanjše motnje tovrstne intimne trenutke vzgoje mladičev spremljamo na daljavo.”

Žive kamere so del varstvenega projekta za veliko uharico ZaKras in imajo predvsem raziskovalni namen, obenem pa so posnetki dostopni javnosti, zato lahko prav vsak spremlja dogajanje na gnezdu in pobližje spozna skrito življenje te ogrožene vrste sove. Kot so nam pojasnili v društvu, boste odraščanje mladih slovenskih sovic lahko znova v živo spremljeli že od sredine maja na tej povezavi:  https://uharica.ptice.si/v-zivo/

Fenomen t. i. počasne televizije

Pred zasloni je te dni prikovanih več milijonov ljudi, ki v neposrednem prenosu spremljajo vsakoletno selitev losov na severu Švedske, pa piše danes Slovenska tiskovna agencija (STA). Selitev preko reke Angerman do bolj zelenih pašnikov lahko spremljajo 24 ur na dan preko pretočne platforme SVT Play švedske javne radiotelevizije, poroča britanski BBC.

Gibanje losov, ki so zaradi toplejšega aprila selitev začeli teden dni prej kot običajno, na obsežnem območju od torka spremlja 30 kamer.

Prenos se uvršča v fenomen t. i. počasne televizije in je od svojega začetka leta 2019 pridobil zveste oboževalce. Prvo leto ga je spremljalo skoraj milijon ljudi, lani pa že devet milijonov. Počasna televizija je sicer žanr televizijskih prenosov običajnih, najpogosteje naravnih procesov, kot je na primer valovanje morja. Priljubljen je predvsem v severni Evropi, piše STA.

Terapija, ki pomaga pri premagovanju tesnobe

Ena od zvestih gledalcev selitve losov, 60-letna Cait Borjesson, je povedala, da si vsako leto vzame dopust, da se lahko med tritedenskim prenosom povsem vživi v dogajanje. Zanjo je to svojevrstna terapija, ki ji je pomagala pri premagovanju tesnobe in napadov panike.

Po njenih besedah jo gledanje sprošča zaradi zvokov v naravi – petja ptic, vetra, dreves. “Daje vam občutek, da ste v naravi, čeprav niste,” je pojasnila.

Pri tem ni sama. Prenos ima veliko zvestih gledalcev, tudi skupino na Facebooku z več kot 77.000 člani, ki si delijo vtise in občutke ob gledanju.

Znanstveni svetovalec prenosa Goran Ericsson, ki je dekan fakultete za gozdarstvo na švedski univerzi za kmetijstvo, je povedal, da se losi z zimskih na poletne pašnike selijo že od ledene dobe.

Dodal je, da se vsako leto seli okoli 95 odstotkov vseh losov na severu Švedske. V švedskih gozdovih sicer živi okoli 300.000 teh največjih predstavnikov družine jelenov, ki so v skandinavski državi znani tudi kot gozdni kralji. Lose si lahko ogledate tukaj: https://www.svtplay.se/video/KMyV5Bo/den-stora-algvandringen/idag-00-00?position=32859

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Tacka.Over.Net