Mačke

Ali nas psi pravzaprav razumejo?

Objavljeno: 9. aprila, 2025 Avtor: K. Ž.
Pes pitbull
Pes. Foto: Profimedia

Številni skrbniki hišnih ljubljenčkov so prepričani, da jih njihovi prijatelji razumejo. Ampak ali znanost te navedbe potrjuje?

Raziskovalci se že desetletja ukvarjajo z vprašanjem, ali živali razumejo človeški jezik. V 60. in 70. letih prejšnjega stoletja so raziskave živalskega jezika, ki so vključevale primate, ptice, delfine in druge živali, začele cveteti.

A te so naletele na pogoste kritike skeptikov, češ da dotične živali zgolj posnemajo svoje trenerje. Čeprav je veliko živali spretnih pri zaznavanju namigov iz konteksta, kot sta govorica telesa in ton glasu, je manj jasno, ali pravzaprav razumejo pomen besed in druge zapletene značilnosti jezika, kot je slovnica.

Mucek v zavetišču. Foto: Profimedia
Mucek v zavetišču. Foto: Profimedia

Sedanje raziskave pa nakazujejo, da lahko nekatere živali z določenim treningom razumejo nekatere značilnosti človeškega jezika, kot sta zvok ter pomen določenih besed, navaja znanstveni portal Live Science.

Kot je pojasnil profesor evolucijske antropologije na Univerzi v Zürichu Simon W. Townsend, si komunikacijska sistema živali in ljudi delita precej podobnosti.

Ali lahko psi razumejo ljudi?

Večina živali nima evolucijskih razlogov, da bi jim bilo mar za človeški jezik. Vendar imajo psi, ki sobivajo s človekom že vsaj 14.000 let, posebno motivacijo, da svojim skrbnikom prisluhnejo in se ustrezno odzovejo.

Jazbečar. Foto: Profimedia

Psi so zelo naravnani na posebne zvoke in tone glasu, ki jih ljudje uporabljajo za komunikacijo. Pravzaprav psi pokažejo zanimanje za človeške glasove in kretnje že pri osmih tednih. Psi so tako vajeni človeških glasov, da lahko ugotovijo, kdaj je govor nerazumljiv, nevroznanstvene raziskave pa celo kažejo, da imajo psi lastne miselne predstave besed, kar kaže na globlje razumevanje jezika.

Nekateri psi morda celo razumejo osnovno slovnico. Eden od njih je bila Chaser, visoko izurjena borderska ovčarka, znana kot “najpametnejša psica na svetu“, ki se je naučila več kot 1000 besed. Na podlagi študije iz leta 2011 je Chaser znala razlikovati med ukazoma, kot sta “prinesi nogavico k žogi” in “prinesi žogo k nogavic“, kar kaže na osnovno razumevanje sintakse.

Psi se odzivajo tudi zgolj na zvok

Frederico Rossano, izredni profesor kognitivne znanosti na univerzi v San Diegu, raziskuje pasje zmožnosti razumevanja lingvistike s pomočjo plošč z gumbi. Ob pritisku vsak gumb predvaja določeno posneto besedo.

Leta 2024 je Rossano pokazal, da se psi odzivajo na dejanske zvoke besed in ne le na njihov kontekst, na primer, ko si skrbnik obuje čevlje in reče, da je čas za sprehod. Študija je preiskovala 59 psov, ki so poslušali raziskovalca, ki je pritiskal na gumbe z besedami povezanimi z zunaj, igra in hrana, ter z nesmiselno besedo, ki je služila kot primerjava. Raziskovalec je nosil slušalke, tako da njegova reakcija in govorica telesa ni vplivala na odzive psov.

Večina psov obožuje igro. Foto: Profimedia
Tudi brez kontekstnih namigov so psi ob posnetkih začeli prikazovati vedenje, povezano z odhodom ven ali igro. Foto: Profimedia

Tudi brez kontekstnih namigov so psi ob posnetkih začeli prikazovati vedenje, povezano z odhodom ven ali igro. Tako so začeli teči do vrat ali zgrabili igračo.

Raziskava nakazuje, da lahko psi razumejo človeški govor tudi brez kontekstnih namigov. Druge študije pa so medtem pokazale, da psi ne razlikujejo med besedami, ki se razlikujejo po enem samem glasu, kot sta angleški besedi sit in set. Njihovo razumevanje je tako verjetno omejeno.  

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Tacka.Over.Net